България изпълнява едва под половината от млечната си квота

България е държавата в ЕС, която е използвала най-малък дял от предвидената й годишна квота за производство на краве мляко. Това става ясно от данни на дирекцията по земеделие към ЕК, публикувани в четвъртък. За стопанската 2011-2012 г. в страната са произведени с над 52% по-малко от отпуснатото количество, като тенденцията е все по-негативна спрямо предходните години. Междувременно пък шест европейски държави са надхвърлили определения им таван, заради което и ще понесат санкции.

Ниско производство

Данните на ЕК показват, че през стопанската 2011-2012 г. България е произвела количество краве мляко, което е около 48% от годишната квота на страната и е предназначено за преработка. За този период тя бе 957 хил. тона. При другия вид квота- за директни продажби, данните за страната също са под 50%. От отпуснатите около 71 хил. тона продукция са произведени около 46 на сто. Така страната се нарежда на първо място в ЕС по неусвоена квота, като тенденцията е за влошаване, тъй като в предходни години са запълвани около половината от отпусната квота.

Шест държави ще бъдат санкционирани
Междувременно от съобщението на ЕК става ясно, че шест държави пък са надхвърлили годишните си квоти за производство, заради което и ще бъдат санкционирани. На този етап отделните глоби не са обявени, но общата сума ще достигне около 80 млн. евро. Преизпълнение на квотите има в Холандия, Ирландия, Германия, Австрия, Кипър и Люксембург. Част от тези държави са глобявани и в предходни години.

Ограниченията отпадат от 2015 г.
Квотите за производство на краве мляко в ЕС са въведени преди около 30 години, като целта им е била да ограничат свръхпроизводството на продукта. Така на всяка държава е наложен таван на млякото, което може да се произвежда и предава към преработвателните предприятия, както и на млякото, предназначено за директни продажби. Във всяка държава пък конкретните квоти се разпределят индивидуално измежду производителите, като веднъж годишно се провежда и т.нар. квотна борса, при която всеки може да продаде или купи квота от друг стопанин по фиксирана от държавата цена. През годините обаче ограниченията са били многократно нарушавани от много държави. Според последното решение квотите трябва да бъдат премахнати от 2015 г., тъй като “са свършили предназначението си”.

Месечен архив


  • April 2014
  • February 2014
  • January 2014
  • November 2013
  • August 2013
  • July 2013
  • April 2013
  • January 2013
  • October 2012
  • September 2012
  • August 2012
  • July 2012
  • June 2012
  • May 2012
  • March 2012
  • December 2011
  • November 2011
  • October 2011
  • September 2011
  • August 2011
  • July 2011
  • June 2011
  • May 2011
  • April 2011
  • March 2011
  • February 2011